Biegunka to częsta dolegliwość, która może się pojawić ze względu na stres, zmianę klimatu, zmianę sposobu odżywiania lub może towarzyszyć innej chorobie. Biegunka, czyli inaczej rozwolnienie jest schorzeniem w którym częstość oddawania stolca zwiększa się, zmienia się również konsystencja kału – przechodzi on w bardziej płynny, kał ma również bardziej nieprzyjemny zapach.
Przyczyny oraz leczenie biegunki
Sposób leczenia biegunki jest uzależniony od tego, co doprowadziło do jej pojawienia się. Zależy także od tego, jak długo i czy występują inne symptomy np. wymioty, zawroty głowy itp. Podstawowym działaniem jest stałe nawodnienie organizmu i uzupełnienie elektrolitów kupionymi w aptece.
Przyczyny wystąpienia biegunki mogą być różne:
- Zakażenia bakteryjne,
- Zakażenia wirusowe,
- Zatrucia pokarmowe,
- Alergie pokarmowe.
Dużym problemem jest biegunka o przewlekłym charakterze, towarzysząca chorobom takim, jak: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, niedokrwienne zapalenia jelita grubego, czy choroba Leśniowskiego Crohna. Jeżeli osoba zmagająca się z biegunką zauważy krew w kale – należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Konsultacje ze specjalistą online
Skonsultuj się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem internistą w kilka minut. Jeśli dokuczają Ci częste biegunki lub akurat masz aktualnie problem z tym schorzeniem i nie wiem, jak sobie z tym poradzić – na portalu haloDoctor czekają specjaliści prowadzący praktykę online. Ich gabinety wirtualne działają na takich samych zasadach jak zwykłe gabinety lekarskie. Lekarze rodzinni, interniści, a w przypadku chorób dzieci – pediatrzy.
- Wybierz lekarza specjalistę, z którym chcesz się skonsultować.
- Sprawdź wolny termin wizyty u specjalisty, którego wybrałeś i wypełnij formularz dla pacjenta.
- Uzupełnij niezbędne dane dotyczące choroby (jej objawów, częstości występowania, ewentualnie przyjmowanych leków) oraz wypisz dane personale: PESEL, NIP, adres zamieszkania.
- Po zatwierdzeniu formularza system haloDoctor wyśle maila, abyś mógł opłacić eWizytę w systemie płatności PayU lub kartą płatniczą.
- Kiedy dokonasz opłaty za eWizytę, haloDoctor prześle e-mail z linkiem do otwarcia eGabinetu. Dzięki niemu będzie można porozmawiać z lekarzem przez czat, wideorozmowę oraz telekonsultacje.
- Pacjenci mają możliwość otrzymania eRecepty po wizycie jak również e-Zwolnienia, opieki na dziecko. Recepty otrzymuje się dzięki wiadomościom SMS lub plikom pdf z 4-cyfrowym kodem do eRecepty. W takim przypadku w aptece należy podać jeszcze numer PESEL osoby dla której eRecepta została wystawiona.
Biegunka a grypa jelitowa?
Biegunka jest często objawem towarzyszącym grypie jelitowej, dodatkowo występują przy niej wymioty, nudności, nawet zawroty głowy i stan podgorączkowy. Bardzo łatwo o odwodnienie pacjenta w tym czasie.
Biegunka zwykła trwa zazwyczaj do kilku dni – maksymalnie zdarza się, że do 10 dni. Ostra postać biegunki może trwać 2 tygodnie, a przewlekła nawet do 4 tygodni.
Stosowanie aktywowanego węgla leczniczego oraz ścisła dieta są jednymi z rozwiązań (poza leczeniem farmakologicznym), w jaki sposób radzić sobie z biegunką. Węgiel wchłania toksyny, natomiast lekkie pokarmy, jak ryż nie obciążają układu pokarmowego i nie zawierają dużych ilości błonnika, dzięki czemu pokarm nie „przelatuje” przez jelita
Biegunka, która trwa krótko zazwyczaj nie zagraża szczególnie zdrowiu. Rozwolnienie jest jednak groźne u małych dzieci i niemowląt – wtedy i w przypadku przewlekłych biegunek u dorosłych warto skonsultować się także online z lekarzem rodzinnym albo pediatrą.
Konsultuj się wygodnie przez tablet, smartphone i laptop na platformie haloDoctor bez wychodzenia z domu! Wizyty już od 49zł.